Рецепта за домашно соево мляко. Ползите от консумацията на соевото мляко, са толкова много, че е трудно да се споменат всички наведнъж. Главните са: ниското съдържание на мазнини и високото съдържание на протеини, което спомага имунната система. Тъй като соевото мляко се прави от растителни продукти, то не съдържа абсолютно никакъв холестерол. За разлика от кравето мляко, то съдържа естествени фитоестрогени - изофлавони. Известна е ползата от тях в периода на менопаузата при жените- предпазва от остеопороза и намалява неприятните симптоми на критическата възраст. Смята се също, че предпазва от ракови заболявания, Соевото мляко не съдържа лактоза - много подходящо е за хората с непоносимост към прясното мляко. Съдържа омега-3 и омега -6, мощни антиоксиданти, предпазващи кръвоносните съдове от кръвоизливи и плаки. Соевото мляко може да се консумира във всякакви рецепти като заместител на кравето мляко и дори могат да заместват яйцата. Много добър продукт по време на пости. За подобряване на вкуса му, могат да се добавят ванилия, канела и пчелен мед за подслаждане. Със соево мляко може да се приготвят палачинки, сладки, соленки, бисквити, торти и много други. Соевите продукти поемат изключително добре всички подправки, така че, могат да се влагат в по-големи количества. Домашно приготвеното соево мляко, може да се съхранява в хладилник до 6 дни, тъй като то не съдържа консерванти.
Приготвяне:
Дадената тук рецепта е със 500 грама сурова соя. Разбира се, за предпочитане е да се купува от сигурни производители на био продукти. Соята се накисва във вода за 12-16 часа. Залива се добре с вода, като имате предвид, че увеличава обема си около 3 пъти.
След като се накиснат и набъбнат, водата се излива и ядките се попарват за десет секунди в гореща вода за да омекнат.
Горещата вода също се излива. В голям съд или тенджера, в която ще се варят, соените зърна се заливат със студена вода в пропорция 1към3. Аз го правя така: гребвам с една чаша соя и заливам с три чаши вода и пак една чаша соя и три чаши вода, докато съдът се напълни.
След това, всичко това се пасира добре с уреда за пасиране - направо в тенджерата.
Получава се нещо като рядка белезникава каша, която се слага на котлона като се бърка. Започва да се отделя пяна, която не се маха. Бърка се непрекъснато, а когато пяната започне да се надига се дръпва от котлона, докато се успокои.
Това продължава около 20 минути, тоест докато престане да се образува пяна. Смята се, че тогава горчивината на зърната е изчезнала.
След това, полученото мляко може да поври още няколко минути, при непрекъснато бъркане, за да не загори. Дръпва се от котлона и се оставя да поизстине.
Прецежда се през марля и се налива в бутилки за мляко. От тази доза, аз правя около 3,5 - 4 литра соево мляко.
Остатъка от прецеденото мляко, се нарича "окара" и може да се използва за приготвяне на питки, бургери и др.
Соевото мляко се съхранява в хладилник 6 дни. От него може да се направи тофу - соево сирене, соево кисело мляко или да се ползва в различни рецепти - тестени, кремове, сладки и соленки. Аз си овкусявам малко мляко с мед и ванилия или канела и си го ползвам за кафето, вместо сметана.
Ако желаете да виждате новите рецепти, моля последвайте страницата ми във ФБ: https://www.facebook.com/healthy1001recipies/